Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi często jest postrzegane jako choroba wieku dziecięcego. Tymczasem jest to poważne schorzenie, które pojawia się także u osób dorosłych. U osób z ADHD pojawiają się m.in. trudności z koncentracją, problemy z relacjami interpersonalnymi lub problemy społeczne.

Naukowcy zaobserwowali, że ADHD, które zostało wykryte u dzieci, często utrzymuje się także u młodzieży i osób starszych. Dotyczy to przede wszystkim chorych, u których zaobserwowano nasilenie objawów schorzenia, równoczesne występowanie zaburzeń psychicznych, zła sytuacja społeczna bądź przypadki ADHD w rodzinie.

Osoby dorosłe cierpiące na ADHD często są postrzegane przez społeczeństwo jako agresywni, niesystematyczny czy nawet leniwych. Cechy te mogą być przypisane na skutek nieprawidłowego postrzegania choroby.

Podstawowymi objawami choroby jest duża impulsywność, problemy ze skupieniem się i z koncentracją. Jeżeli te objawy będą zbyt nasilone w stosunku do osoby zdrowej, wówczas pojawia się przypuszczenie rozwoju ADHD.

W leczenie stosowane są preparaty farmakologiczne. Dodatkowo chory może przyjmować leki na inne zaburzenia psychiczne. Pacjenci często uczestniczą w terapii poznawczo-behawioralnej oraz w edukacji dotyczącej ich choroby.

Adartrel ulotka

2 thoughts on “ADHD u dorosłych

  1. Dzień doberek Wam. Ucieszył mnie ten wpis. Kilka tygodni temu nie mogłam znaleźć tekstów w tym zagadnieniu ale teraz tu dowiedziałam się, co można, a czego nie. Widać, że autor wie co gada. Polecam wcześniejsze jego wpisy w tym temacie.

  2. Hej wszystkim, tekścik przyjemny, tylko autor mógł jeszcze ciągnać temat. Ale czytało się to nawet fajnie. Wszystkich zajaranych tematem zachęcam dozapoznania się. Trzeba powiedzieć, że człowiek zna się na sprawie. Trzymajcie się

Comments are closed.