Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest jednym z częściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Może pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, najczęściej młodych. W chorobie dochodzi do pojawienia się epizodów depresji, manii. Niekiedy mogą rozwinąć się epizody mieszane. Pomiędzy jedną a drugą fazą, zazwyczaj objawy zanikają bądź są bardzo mało nasilone.

Ze względu na specyfikę objawów, schorzenie powoduje liczne trudności w codziennym funkcjonowaniu. Niekiedy choroba uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek pracy zawodowej. ChAD posiada kilka podtypów, które różnią się objawami oraz czasem ich trwania.

Chorzy będący w fazie depresyjnej, odczuwają znaczne pogorszenie nastroju, długo utrzymujący się smutek, zmęczenie. Pojawiają się również zaburzenia koncentracji oraz pamięci. Niekiedy są spore trudności w nawiązaniu z chorym kontaktu wzrokowego lub słownego.

Przeciwieństwem tego stanu jest mania. Chorzy są bardzo pobudzeni, nadmiernie szczęśliwi, co często jest niewspółmierne do danej sytuacji. Stan ten może się dość szybko przeobrazić w agresję lub wrogość. Agresja ta może być skierowana zarówno na otoczenia, jak i samego chorego. W fazie mieszanej następuje przeplatanie się tych dwóch stanów.

Choroba może mieć podłoże genetyczne. W jej rozwoju biorą udział także inne czynniki biologiczne, takie jak współistniejące choroby somatyczne. Ponadto czynnikiem wyzwalającym bądź nasilającym chorobę jest stres. Leczenie ChAD opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków, które stabilizują zmiany nastroju. Chory powinien też brać udział w psychoterapii.

Malarone ulotka Betnovate cena

4 thoughts on “Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa?

  1. Ogromnie użyteczny materiał, rozwiał moje wątpliwości i zgłębił wiedzę. Dzięki niemu przeanalizowałam przedmiot i zdobyłam wiedzę. Oglądałam wiele stron internetowych poszukując newsów z tej dziedziny i w końcu udało mi się natrafić na to, czego potrzebowałam. Czapki z głów dla Twórcy artykułu.

  2. Poszukując informacji na ten temat dotarłam chyba na sam koniec internetów, aczkolwiek nie znalazłam tam nic interesującego. Dopiero teraz wpadłam na rzetelną i skrupulatną informację. Jestem pełna podziwu dla kompetencji autora a także jego zdolności do celnego formułowania przekonań. Dziękuję za użyteczną wiedzę i kompetentne dane.

  3. Cześć surferom internetowym! Posłuchajcie, zajawiła mnie opinia wyrażona w niniejszym artykule, bez pomocy by się na to myśle nie wpadło. Writer ma zdecydowanie celne podejście do sprawy. Nie wątpię, iż dobrze zastanowić się nad autora ocenami, bo bywają ważkie, warte czasu, z kolei osoba pisząca staje się następnym nauczycielem dla mnie.

  4. Cześć! Wspaniale przegląda się wszystko, co zostało rozważone w treściwym tekście. Na pewno ktoś kto to napisał, posiadał konkretne pojęcie o przedmiocie sprawy. Zawartość rozprawy jest dla czytających ważna i na pewno także kiedyś skorzystam z wyłożonych przez autora wskazówek. Pozdrawiam i życzę jeszcze wielu trafnych tekstów w podobnym tonie.

Comments are closed.