Czym jest nerwica?

Zaburzenia lękowe, zwane też nerwicami, pojawiają się zazwyczaj u osób, które ukończyły 20 lat. Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia, odczuwają irracjonalny lęk przed konkretną sytuacją. W chorobie nie pojawiają się jednak żadne omamy bądź urojenia, zatem postrzeganie rzeczywistości jest takie samo, jak w przypadku osoby zdrowej.

Przyczyny pojawienia się zaburzeń lękowych nie są dokładnie poznane. Przyjmuje się, że częściej występują one u osób, które doświadczyły traumatycznego przeżycia bądź różnych urazów psychicznych.

Wyróżnia się kilka rodzajów nerwic, wśród których najpopularniejsze są m.in. nadmierny strach przed daną czynnością lub rzeczą, konieczność wykonania określonych, czasem wstydliwych czynności, a także przesadny lęk o utratę własnego zdrowia.

Choroba może się objawiać na różne sposoby. Chory często skarży się na dręczące go koszmary nocne, a przez to bezsenność. Zazwyczaj pojawia się również nadpobudliwość oraz trudności z koncentracją. Jest także wiele dolegliwości fizycznych, które mogą świadczyć o chorobie. Są to tiki nerwowe, bóle głowy, nadciśnienie oraz nadmierna potliwość.

W leczeniu nerwicy koniecznie trzeba zastosować psychoterapię, dzięki której chory może zrozumieć przyczynę oraz skutki swojego schorzenia. Niekiedy proces leczenia jest dość długotrwały. Wówczas można zastosować antydepresanty.

Buderhin aerozol do nosa

3 thoughts on “Czym jest nerwica?

  1. Witajcie! Fajnie czyta się to, co jest rozważone w spójnym artykuliku. Jak raz ktoś kto to pisał, musiał mieć spore pojęcie o kwestii. Treść notatki była dla mnie nieobojętna i na pewno także w swoim czasie użyję przytoczonych przez autora porad. Pozdrawiam i życzę następnych mądrych wypowiedzi w tym samym tonie.

  2. Dzień doberek Wam. Ucieszył mnie ten tekścik. Pare dni temu szukałam info w tym zagadnieniu ale dopiero tutaj dowiedziałam się, co można, a czego nie. To pewne, że autor wie dużo. Polecam inne jego opisy na ten temat.

  3. Cześć wszystkim, tekst nawet ciekawy, ale piszący powinien jeszcze ciągnać temat. Ale czytało się go nawet dobrze. Reszte zainteresowanych tematem odsyłam do czytania. Można powiedzieć, że człowiek zna się na rzeczy. Trzymajcie się

Comments are closed.