Fobia społeczna jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Niekiedy istnieją problemy z jej rozpoznaniem, ponieważ mylona jest z nieśmiałością. Fobia społeczna zazwyczaj pojawia się u młodych kobiet. Osoby z tym zaburzeniem, unikają kontakty z innymi, najchętniej przesiadując we własnym mieszkaniu.

W fobii społecznej występuje lęk przed kontaktem z innymi osobami. Chorzy stronią od znajdowania się w centrum uwagi, chcąc w ten sposób uniknąć ewentualnej kompromitacji. W sytuacjach stresowych można zaobserwować szybsze bicie serca, drżenie rąk, problemy z mówieniem, nadmierną potliwość czy nagła potrzeba oddania moczu.

Osoby z fobią społeczną mają problem z takimi czynnościami, jak np. rozmowa z nieznajomym czy kierownikiem, telefonowanie, wykonywanie różnych czynności, w momencie gdy są obserwowani. Trudności pojawiają się także podczas kontaktów z płcią przeciwną.

Fobia społeczna znacznie utrudnia typowe, nieraz podstawowe czynności życiowe. Z tego powodu sporo osób ma problemy z podjęciem pracy, która wymaga częstych kontaktów z innymi. Dotyczy to także dzieci, które mogą unikać uczęszczania do szkoły oraz rozmów z rówieśnikami.

W fobii społecznej mogą równocześnie występować inne zaburzenia, jak uzależnienie od alkoholu. U niektórych pojawiają się także myśli samobójcze. Leczenie choroby polega na zażywaniu odpowiednich leków oraz psychoterapii.

skutecznie leczona żółtaczka w ciąży zapobiega zachorowaniu dziecka Betnovate krem

3 thoughts on “Fobia społeczna

  1. Witajcie! Z zapartym tchem czyta się wszystko, co było rozważone w treściwym artykuliku. Naprawdę ktoś kto notkę zredagował, posiadał rzeczowe pojęcie o temacie. Treść wpisu zdaje się być dla czytających nieobojętna i na 100% także szybko skorzystam z wyłożonych tutaj wskazówek. Wszystkiego dobrego i życzę następnych udanych wypowiedzi w podobnym tonie.

  2. Hej Wam. Ucieszył mnie ten wpis. Wcześniej szukałam info w tym zagadnieniu ale dopiero tu dowiedziałam się, co można, a czego nie. Wiadomo, że autor rozumie o czym mówi. Polecam wcześniejsze jego komentarze na ten temat.

  3. Cześć wszystkim, tekst nawet ciekawy, tylko autor powinien dłużej pociągnąć temat. Ale czytało się go ogólnie dobrze. Wszystkich zainteresowanych tematem odsyłam do czytania. Można powiedzieć, że autor zna się na temacie. Życze miłego

Comments are closed.