Uporczywe zaburzenia urojeniowe

Osoba z zaburzeniami urojeniowymi może funkcjonować podobnie do zdrowych osób, pod warunkiem, że dany obszar życia nie jest związany z urojeniami. Pod pojęciem urojeń rozumie się zróżnicowane zaburzenia myślenia. Chory może być przekonany, że wokół niego dzieją się rzeczy, wydarzenia, które nie są rozumiane przez innych. Tymczasem, wszelkie wyobrażenia chorego tak naprawdę nie istnieją bądź posiadają nieadekwatne znaczenie.

Osoby z urojeniami często postrzegają innych, jako tych, którzy działają na jego szkodę. Dotyczy to zarówno rodziny, przyjaciół, nieznajomych, a nawet lekarzy.

Urojenia mogą występować pod różnymi postaciami. Wyróżnia się urojenia prześladowcze, ksobne, wielkościowe, hipochondryczne czy zazdrości. Obecnie przyczyny powstawania urojeń nie są dostatecznie poznane.

Zakłada się, że pewien wpływ mogą mieć czynniki biologiczne, środowiskowe, psychologiczne, a nawet społeczne. Niektóre urojenia mogą skutecznie dezorganizować życie chorego. W takiej sytuacji wskazana jest pomoc psychiatryczna. Lekarz powinien wykluczyć inne czynniki, które mogą powodować urojenia, takie jak alkohol czy narkotyki.

Choroba ma charakter przewlekły. Proces leczenia jest zazwyczaj długotrwały i składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest edukacja chorego odnośnie specyfiki jego zaburzenia. Pacjenci z urojeniami uczestniczą także w psychoterapii. Jeśli schorzeniu towarzyszy silny lęk, wskazane jest leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj stosowane są leki przeciwpsychotyczne.

http://www.gsk.com.pl/produkty/malarone.html wirusowe zapalenie wątroby - szczepeinia

3 thoughts on “Uporczywe zaburzenia urojeniowe

  1. Hej Wam. Ucieszył mnie ten artykulik. Wczoraj szukałam tekstów w tym temacie ale teraz tu dowiedziałam się, co można, a czego nie. To jasne, że autor wie dużo. Polecam wcześniejsze jego wpisy na ten temat.

  2. Hej wszystkim, tekścik spoko, ale piszący powinien dłużej rozwinąć temat. Ale czytało się to w miare spoko. Reszte zajaranych tematem zachęcam do czytania. Trzeba powiedzieć, że autor zna się na zagadnieniu. Trzymajcie się

  3. Bardzo użyteczny materiał, przepędził moje wątpliwości i pogłębił wiedzę. Dzięki niemu spenetrowałam temat i uporządkowałam wiedzę. Oglądałam sporo stron internetowych poszukując newsów dotyczących tego zagadnienia i wreszcie udało mi się wyszukać coś, czego szukałam. Wyrazy uznania dla Twórcy artykułu.

Comments are closed.