Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne

W zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym dochodzi do notorycznego pojawiania się natrętnych myśli bądź czynności. Jeżeli chory próbuje się im oprzeć, pojawia się u niego lęk oraz cierpienie. Choroba ma podłoże genetyczne. Ryzyko zachorowania wzrasta bowiem, gdy w danej rodzinie pojawiły się przypadki tego zaburzenia.

Objawy choroby są zróżnicowane. Jeśli dotyczą one obsesji, czyli myśli, chory odczuwa je zazwyczaj jako absurdalne oraz niechciane. Niekiedy chory odczuwa niepewność, np. czy zamknął drzwi. Pomimo nieraz wielokrotnego sprawdzenia, niepewność pozostaje w pacjencie.

Czasem chory odczuwa potrzebę, żeby krzyczeć bądź zrobić wstydliwą rzecz w miejscu publicznym. Obsesja może dotyczyć konieczności zachowania porządku oraz niemal niemożliwego ładu w otoczeniu.

Z kolei czynności natrętne, czyli kompulsje, mogą dotyczyć konieczności częstego mycia rąk w obawie przed brudem. Czasem chory nieustannie coś poprawia, przekłada byleby zachować określoną symetrię lub porządek. Niekiedy pojawiają się także inne dolegliwości, takie jak stany depresyjne, lęk, tiki o charakterze nerwowym.

Leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego jest dość długotrwałe oraz złożone. Konieczna jest psychoterapia, niekiedy wspomagana przez leczenie farmakologiczne. U sporej liczby pacjentów można uzyskać całkowite wyleczenie bądź znaczne złagodzenie objawów.

sprawdź jakie są objawy u dorosłych po zakażeniu żółtaczką Betnovate Maść dla każdego do kupienia w każdej aptece

2 thoughts on “Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne

  1. Szukając informacji w tej kwestii zawędrowałam chyba na sam koniec internetów, ale nie odnalazłam tam nic ciekawego. Dopiero teraz natrafiłam na rzetelną i sprawdzoną wiedzę. Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu autora oraz jego umiejętności do sensownego formułowania myśli. Dziękuję za przydatną wiedzę i kompetentne fakty.

  2. Ej wam czytelnikom! Niesamowicie zainteresowała mnie myśl pokazana w niniejszym wpisie, samemu by się na to chyba nie wpadło. Tekściarz przedkłada zdecydowanie ciekawe spojrzenie do sprawy. Nie wątpię, że warto porozważać nad autora ocenami, dlatego że bywają ważkie, warte czasu, z kolei osoba pisząca jest dużym autorytetem internetowym.

Comments are closed.